:

:

:

Elektriğe doğalgaza yakıta yeniden zam KAMU VE ÖZEL SEKTÖR ZAMDA YARIŞIYOR

Piyasalarda fiyatlar o kadar kırılgan ve dengesiz ki bir türlü durulmak bilmiyor. Her sektör adeta pusuda hazır bekliyor.
Tarih: 2 Haziran 2022 Perşembe 09:54
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Elektriğe doğalgaza yakıta yeniden zam KAMU VE ÖZEL SEKTÖR ZAMDA YARIŞIYOR
-

DOĞRUHABER / Hasan Işık 

 Yaklaşık bir yıldır hem dünyada hem ülkemizde piyasalarda ekonomik denge bozuldu. Şüphesiz dünya çapında düşündüğümüzde bu dengesizliği küresel salgın ve iklim değişikliğine bağlı iki nedenin tetiklediğini diğer birçok olumsuzluğun bu iki ana neden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunlara son aylardaki savaşlar ve bunlara bağlı olumsuzluklar da eklenince hem küresel boyutta hem de ülkemizde enflasyon rekorları kırılmaya başlandı. Son günlerde çok sağlam ekonomileri olduğu söylenen Avrupa ülkelerinden sık sık rekor enflasyon haberleri taşıdık ekonomi sayfalarımıza.

ZAM ATEŞİ VE HAŞLANAN KURBAĞA SENDROMU

Ülkemizde piyasalarda fiyatlar o kadar kırılgan ve dengesiz ki bir türlü durulmak bilmiyor. Her sektör adeta pusuda hazır bekliyor. Bir kesimden zam haberi duyuldu mu hemen zam tetiğine dokunup peş peşe zam kurşunu yağıyor, hedef tahtasındaki vatandaşın bütçesine. Son günlerde yine zam kurşunlarına hedef olduk: elektrikdoğalgaz, benzin, motorin… Fakat işin ilginç yanı vatandaş artık ne yapacağı, nasıl geçimini sürdüreceği konusunda bir şaşkınlık yaşıyor. Gün geçmiyor ki bir zam haberi ile sofrasındaki bir dilim ekmek eksiliyor olmasın. Ama tüm bunlara karşı artık tepkisiz kalıyor. Sanki yavaş yavaş zam ateşinde haşlanmaya mahkum olmuş gibi. Ateşi azıcık artırılarak hiç tepki vermesine izin verilmeden haşlanan kurbağa gibi…

DOĞALGAZA ZAM, ELEKTRİĞE ZAM, BENZİNE ZAM, MOTORİNE ZAM…

Dün sabah yine zam haberleri ile güne başladık. İlk zam Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'den geldi. BOTAŞ konutlarda kullanılan doğal gaza yüzde 30, elektrik santrallarında kullanılan doğal gaza yüzde 16, sanayide kullanılan doğal gaza da yüzde 10 zam yapıldığını duyurdu. Bu zam haberinin peşi sıra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik fiyatlarına konutlarda %15, sanayi kesiminde 25 arasında zam yapıldı. EPDK, 1 Haziran elektrik fiyatları tarifesi Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yani Yapılan zam Haziran ayı faturalarına yansıyacak. Yine bugünden geçerli olmak üzere benzin grubunda 1,22 kuruş, motorin grubunda 1,49 kuruş fiyat artışı bekleniyor.

EKMEK ASLANIN MİDESİNDE ARTIK

Geçinmenin çok zor olduğu “ekmek parası” için çok çaba sarf edilmesi gerektiği dönemler “ekmek aslanın ağzında” deyimi durumu ifade etmek için kullanılır. Bugün yaşadığımız durumu anlatmak için bu söz yetersiz kalıyor. Çünkü ekmek aslanın ağzını geçmiş midesine doğru bizden uzaklaşıyor. Bakın Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, 31 Mayıs'tan itibaren Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi ile yapılan taahhüdün sona erdiğini ve ekmeklik unun çuvalının 260 liradan 400 liraya çıkacağını açıkladı. Dr. Eren Günhan Ulusoy, açıklamasından sonra sadece un fiyatlarındaki artışın ekmek fiyatlarına yansıtılması durumunda dahi en az yüzde 53'lük bir fiyat artışı bekleniyor. Son iki yılda Türkiye'de gıda fiyatlarında %130’a varan artışlar yaşandı. Elektrik fiyatları 3-4 yılda %370 zamlandı.

ARTIK AÇLIK-YOKSULLUK SINIRINA YAKLAŞMAK BİLE ZOR

Türk-İş’in mayıs ayına ait son araştırmasında tüm bu acı tabloyu rakamlarla görmek mümkün. Araştırma sonucuna göre: dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 6.017,85 TL’ye, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 19.602,14 TL’ye yükselirken bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 7.836,46 TL oldu. Durum bu. Ekonomiden sorumlu olanlar şartlar ne olursa olsun vatandaşın geçimini idare edebileceği çözümler bulmaktan sorumludurlar. Eğer sorumluluklarını yerine getirmezlerse, yine boş tencereler boş vaatlerde bulunanların koltuğunu devirecektir şüphesiz….

Bu haber toplam 97 defa okunmuştur.
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): 1