:

:

:

"Kur'an hayatımıza yön verip kötülükten koruyor"

Tarsus’ta yaz Kur'an kurslarına katılan çocuklar, Kur'an-ı Kerim'in hayatlarına yön verip, kendilerini kötülüklerden koruduğunu söylediler.
Tarih: 17 Haziran 2017 Cumartesi 13:53
Güncelleme: 17 Haziran 2017 Cumartesi 13:57
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
"Kur'an hayatımıza yön verip kötülükten koruyor"
-

Tarsus’ta okulların tatile girmesinin ardından cami ve Kur'an kursunda yaz Kur'an kursları başladı.

Kurslara kayıt yapan öğrenciler, tatili fırsat bilip camilere koşarak, İslami ilimleri öğrenmeye çalışıyorlar.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kuran Nesli Platformu Tarsus Temsilcisi Akan AYÇOBAN yaz Kur'an kurslarının 18 Ağustos'a kadar devam edeceğini belirterek, ailelere mutlaka çocuklarını camiye göndermeleri tavsiyesinde bulundu.

Ramazan ayı dolayısıyla bu yılki sloganın "Kur'an Ayında Kur'an'la Buluşalım" olarak belirlendiğini bildiren AYÇOBAN, "Bütün çocuklarımızı en yakın cami ve Kur'an kursuna gönderelim. Kız veya erkek olsun, gitmeleri halinde hocalarımız, gönüllü kardeşlerimiz kendilerine her türlü desteği sağlayacaklardır. Kur'an, dini bilgiler, Hz. Peygamber'in hayatı dediğimiz siyer-i nebi ve ahlaki kaideler öğretilecektir. İnşallah bu Ramazan ayında orucun maneviyatını da beraber hissederek hem cami maneviyatı hem onu da beraber yaşayarak çocuklarımızın daha iyi bir eğitim almalarını sağlayacak süreç başlayacaktır. Kız çocuklarımız da erkek çocuklarımız da rahatlıkla ulaşabilecekleri camilerde bu dersleri alabileceklerdir." dedi.

"Çocuklarımızın ebeveynleri üstünde hakkı vardır"

Bir babanın çocuğuna verebileceği en güzel sermaye ve mirasın, onu güzel ahlakla yetiştirip, terbiye etmesi olduğunu dile getiren AYÇOBAN, Kur'an-ı Kerim öğrenmenin, çocukların ebeveynleri üzerindeki bir hakkı olduğunu ifade etti.

AYÇOBAN, şunları söyledi: "Bütün çocukların anneleri ve babaları üzerindeki haklarından bir tanesi de bu çocukların Kur'an'ı öğrenmelerini sağlamalarıdır. Kur'an öğrenmenin en iyi yollarından biri de yaz Kur'an kurslarıdır. Bu kurslar Kur'an'ı öğrenmek için büyük bir fırsattır. Bununla birlikte kültürümüz ve yitirmekte olduğumuz değerlerimiz tekrar hatırlatılmakta; cami adabı, cami ile ilgili iletişim, camideki havayı teneffüs etme ve bununla birlikte diğer dersler de öğrenilecektir."

"En güzel salih amelimiz çocuklarımız olmalı"

Bir insanın öldükten sonra bırakabileceği en güzel amelin salih bir evlat olduğuna değinen AYÇOBAN, "Tarsus'ta hiçbir çocuğumuz Kur'an'sız kalmasın. Bütün çocuklarımız Kur'an eğitimi için Kur'an kurslarına akın etsinler. Hocaları olarak biz onlara en iyi desteği verecek ve her türlü imkânı sağlanacaktır. Kız çocuklarımız için geçen hafta Kur'an eğitmenleri atadık. Erkek çocuklarımız içinse zaten din görevlileri iş başındadırlar. Ben Tarsus'taki velilere çocuklarını mutlaka camilere göndermelerinin onlar üzerindeki hak olarak görmelerini tavsiye ediyorum. Velilerimiz, kendilerinden sonra bırakacakları salih bir evladın, vefatlarından sonra da onlara yarar sağlayacağını unutmasınlar. Ahiretteki cennetimiz veya cehennemimiz çocuklarımızdır. 'Salih amelimiz var mı?' diye kendi kendimize sormak istiyorsak en güzel salih amelimiz çocuklarımız olmalı." şeklinde konuştu.

Yaz Kur'an kurslarına katılan çocuklar ise vakitlerini burada en güzel şekilde değerlendirdiklerini dile getirdiler.

"Kur'an, hayatımıza yön verip, kötülükten koruyor"

Kur'an-ı Kerim'i hatmetmek için yaz Kur'an kursuna geldiğini söyleyen Ahmet Yiğit, "Kur'an bizim hayatımızı yönlendiriyor. Kötü yollardan çıkarıp, doğru yola sokuyor. Onun sayesinde yaşamımız değişiyor. Allah, ona uyup iyi ahlaklı olmamız için bize Kur'an'ı göndermiştir. Onu anlamamız için Arapça göndermiştir. O yüzden Kur'an'ı bitirmek için bu yıl yaz Kur'an kursuna geldim." ifadelerini kullandı.

 

Bu haber toplam 530 defa okunmuştur.
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): 2