:

:

:

O’NUN(S.A.V.) İÇİN YARIŞACAKLAR

​Âlemlerin sultanına, Habibi Zişan’a(S.A.V.) binler salat ve selam olsun. Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından her yıl düzenlen Siyer Yarışması'nın bu yıl 2 Şubat 2020 tarihinde yapılacağı ve dereceye girenlere umre ile 2 bin çeşit ödül verileceği açıklandı.
Tarih: 11 Kasım 2019 Pazartesi 10:32
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
O’NUN(S.A.V.) İÇİN YARIŞACAKLAR
-

Peygamber Sevdalıları Vakfı, "O'nu Oku O'nu Yaşa" sloganıyla 2 Şubat 2020 tarihinde düzenleyecek Siyer Yarışması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada, sınavda dereceye girenlere umre ödülünün yanı sıra 2 bin çeşit ödül verileceği belirtildi. Yapılacak yarışmayla ilgili bilgi veren Peygamber Sevdalıları Vakfı Sınav Komisyon Başkanı Hamdin Aslan, 7 umre ödülü ve 2 bin çeşit hediyelerin verileceği yarışmada ayrıca yarışma kaydı esnasında yarışma kitabının arkasındaki barkotlu numarayı girenler arasından yarışma komisyonu tarafından 3 yarışmacı arasında kura ile bir adet cumhuriyet altını, bir adet yarım altın ve bir adet çeyrek altın ödül verileceğini aktardı. Aslan, "Peygamber Efendimizin hayatının okunmadığı, yaşanmadığı ev, ruh, gönül kalmasın diyerek birçok etkinliğe imza atan Peygamber Sevdalıları Vakfımız, Hazreti Peygamberi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) toplum hayatının öznesi yapma amacına hizmet edecek 'O’nu Oku, O’nu Yaşa' temalı siyer yarışması düzenleyecektir. Bu saatten itibaren 17 Ocak 2020 tarihine kadar başvuruları alınacak olan Siyer Yarışması 2 Şubat 2020, Pazar günü saat 11.00'de yapılacaktır." dedi.

"O’NU TANIMANIN YOLU DA O’NU OKUMAKTAN GEÇER"

Siyer Yarışması'ndaki gayelerinin Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hayatını okutma, anlama ve yaşatma olduğunu söyleyen Aslan, "İşte örnek, işte model, Allah’ın rol model numune olarak bize gösterdiği Fahri Kâinat-ı anlamak, tanımak hayatımıza taşımak, onunla hayatlanmak için O’nu tanımak gerekir. Onu tanımanın yolu da O’nu okumaktan geçer. Allah, herkesi imamlarıyla beraber çağıracak. Biz rehber olarak O’nu bildik, O’nunla olmak istedik, kim ki rehber olarak onu bilip öyle inanıyorsa işte onu tanımanın fırsatı. 2 bin ödülün olduğu Siyer Yarışması hem O’nu tanımaya vesile olacak hem de umre ödülleri de dahil yüzlerce ödülün kapılarını aralayacak. Siyer yarışmasıyla, belki de 'Kim beni vefatımdan sonra ziyaret ederse, hayatımda ziyaret etmiş gibidir' hadisine mazhar olup umreye gitme kapıları açılır. Haydi, O'na yolculuk yapmaya..." diye konuştu.

"PEYGAMBER EFENDİMİZ SOSYAL HAYATIN, TÜM STATÜ VE ROLLERİNİN EN İYİ MODELİDİR"

Yaşadığımız buhranlı hayatın, manevi boşluğun yegâne reçetesinin Kur’an’ın mücessemleşmiş, ete kemiğe bürünmüş hali Resulullah (aleyhisselatu vesselam) olduğuna vurgu yapan Aslan, "O en iyi baba, evin reisi, en iyi evlat, en iyi eş, dost. Sosyal hayatın, tüm statü ve rollerinin en iyi modelidir. Kur’an’ın dile getirdiği ‘üsve-i hasenedir’ (en güzel örnek) Biz hem dünyamızı hem de ahiretimizi cennet yapmak istiyorsak yol belli, ittiba-i Resulullah’tır. “O’nu Oku O’nu Yaşa' sloganıyla hareket eden Peygamber Sevdalıları Vakfımız, Resulullah’ın Numune-i İmtisal olan siretinin hayata taşınması gayesini düstur edinerek siyer yarışması düzenlemektedir." ifadelerini kullandı.

"PEYGAMBERİMİZİN MESAJINI HAYATIMIZA TAŞIMALIYIZ"

Asr-ı Saadet’in yeniden yaşanmasının Peygamberimizin sünnetinin yeniden ihya edilmesiyle mümkün olacağını belirten Aslan, "Siyer yarışmasının gayesine matuf bir rolü yerine getirmesini diliyoruz. Peygamberimiz her beşer gibi vefat etmiştir. Ama O'nun sireti ve sünnetini yaşama ve yaşatma ülküsünü yerine getirerek O’nu asrın idrakine bir kez daha okumalı, yaşatmalıyız. Böylelikle; gönüllerin, hane ve her bir ferdin; çorak toprakların suya kavuştuğu gibi Muhammed'i iklime kavuşarak Asr-ı Saadet’in yeniden yaşanmasını sağlamış oluruz. “O’nu Okumak, O’nu Yaşamak” sadece kronolojik bir silsile halinde peygamberimizin hayatını okumak demek değildir. O’nun mesajını hayatımıza taşımak, şerha şerha çatlamış dudaklara merhem olmak, gönül dünyamızı aydınlatmaktır. Siyer yarışmasının bu amaca matuf olmasını diliyoruz." dedi.

KATEGORİLER VE SORUMLU OLUNAN KİTAPLAR

Düzenlenecek sınavın kategori ve sorumlu kitap hakkında da bilgi veren Aslan, daha sonra şunları kaydetti: "1'nci kategori (4 ve 5. sınıf öğrencileri), 2'nci kategori (6-7 ve 8. sınıf öğrencileri), 3'üncü kategori lise öğrencileri (9-10-11 ve 12. sınıf) ile örgün eğitimde okumayıp 2003 ve sonrası doğumlu olanlar ve 4'ncü kategori diğer (belirtilen eğitim durumları dışında kalanlar) şeklinde olacaktır.  Yarışma kitapları 1'inci ve 2'nci kategori: Yazar Sadullah Aydın’ın Semere Yayıncılığın 'Peygamber (sav) Zamanına Bir Yolculuk' adlı eseri 3'üncü ve 4'üncü kategori: Yazar M. Hüseyin Özdemir’in Semere Yayıncılığın 'Son Peygamber Hz. Muhammed’in (Aleyhissalatu Vesselam) Hayatı' adlı eseri olacaktır. Son olarak yarışmanın yer, tarih ve saatleri hakkında bilgi veren Aslan, "Yarışma, Peygamber Sevdalıları Vakfınca belirlenen http://peygambersevdalilari.com  ve http://www.siyersinavi.com web sayfalarında yayınlanacak olan yarışma merkezlerinde 2 Şubat 2020 Pazar günü 11.00-13.00 (TSİ) saatleri arasında tek oturumda aynı anda yapılacaktır. Ayrıca yarışmacılara, yarışmaya giriş yerleri SMS yolu ile iletilecektir. Yarışmanın gerçekleştirilmesi: 1'inci ve 2'nci kategoride 60 soru ve 100 dakika cevaplama süresi, 3'üncü ve 4'üncü kategoride 80 soru ve 100 dakika cevaplama süresi olup, puanlama 100 üzerinden değerlendirilecektir." ifadelerini kullandı.

7 UMRE ÖDÜLÜ VE 2 BİN HEDİYENİN KATEGORİLERE DAĞILIMI

Dereceye girenlerin ödüllerinin kategorilerine göre verileceğini söyleyen Peygamber Sevdalıları Vakfı Sınav Komisyon Üyesi Abdullah Aslan ise tüm ödüllerle ilgili şunları kaydetti: Tüm ödüller Türkiye geneli dağıtılacaktır. Bu yıl ki ödüllerimizde geçen yıllara göre bazı değişikliler yapılmıştır. Bu değişikliklerin birincisi yarışmamızda dereceye gireceklere dağıtılacak umre ödüllüdür.  1'nci kategori yani 4 ve 5'nci sınıf öğrencilerine bir umre, 2'nci kategori yani 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine bir umre, 3'ncü kategori lise öğrencileri (9-10-11-12. sınıflar ile örgün eğitimde okumayıp 2003 ve sonrası doğumlu olanlar) bir umre, 4'ncü kategori belirtilen eğitim durumları dışında kalanlara 4 umre olmak üzere toplamda 7 kardeşimiz 7 umre ile ödüllendirilecektir. Umre yanında; 1'inci kategoride: dizüstü bilgisayar, bisiklet, çeyrek altın, tablet, kol saati gibi toplamda 400 ödül, 2'nci kategoride: dizüstü bilgisayar, bisiklet, çeyrek altın, tablet, kol saati gibi toplamda 1000 ödül, 3'ncü kategoride: dizüstü bilgisayar, çeyrek altın, tablet, kol saati gibi toplamda 400 ödül ve 4'ncü kategoride: dizüstü bilgisayar, yarım altın, çeyrek altın, kol saati gibi toplamda 200 ödül olacaktır.

"3 YARIŞMACI ARASINDA KURA İLE ALTIN HEDİYE EDİLECEK"

Kurayla bir adet cumhuriyet altını, bir adet yarım altın ve bir adet çeyrek altın ödül verileceğini belirten Aslan, "Bu yıl ki ödüllerimizde geçen yıllara göre yapılan ikinci değişikliğimiz yarışmamızda toplamda dağıtacağımız 2 bin ödül yanında, eserlerin okunmasını teşvik etmek amacıyla, yarışma kaydı esnasında yarışma kitabının arkasındaki barkotlu numarayı girenler arasından yarışma komisyonu tarafından 3 yarışmacı arasında kura ile bir adet cumhuriyet altını, bir adet yarım altın ve bir adet çeyrek altın ödül olarak verilecektir. Âlemlerin sultanına, Habibi Zişan’a binler Salat ve Selam olsun. Ve dahi, O’nu okuyup hayatına anlam katanlara, O’nun rehberliğinde yolculuk yapma bahtiyarlığına erenlere selam olsun." dedi.

(İLKHA)   

Bu haber toplam 457 defa okunmuştur.
Etiketler: , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): 2