:

:

:

Peygamber Sevdalıları: Medeniyetimizin merkezleri camilerimiz yeniden ihya edilmelidir

Camilerin önemine ilişkin yazılı bir açıklama yapan Peygamber Sevdalıları Vakfı, Müslüman toplumun yeniden ihyası için camilerin tekrardan asli fonksiyonlarına kavuşturulması gerektiğini belirtti.
Tarih: 13 Aralık 2021 Pazartesi 18:41
Güncelleme: 13 Aralık 2021 Pazartesi 18:55
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Peygamber Sevdalıları: Medeniyetimizin merkezleri camilerimiz yeniden ihya edilmelidir
-
Açıklamada, Mescid-i Nebevî modeli ile camilerin tekrardan ihyası için Diyanet İşleri Başkanlığı’na ciddi görev ve sorumlulukların düştüğüne dikkat çekildi. Açıklamada, imamları ve cami cemaatini bilinçlendirmek, günlük ve haftalık manevi sohbetler düzenlemek, her yaştan Müslümanlara yönelik Kur’an ve elifba derslerinin verildiği kurslar düzenlemek gibi konuların imkânlar dâhilinde ilk atılması gereken adımlar olduğuna vurgu yapıldı.
 
 
Açıklamalarında Diyanet İşleri Başkanlığının camilerin konumu ve işlevi, din görevlilerine düşen sorumluluklar ile ilgili aldığı kararları takdir ettiklerini, desteklediklerini belirten Peygamber Sevdalıları Vakfı, tüm halkı, üye ve gönüllerini Diyanet İşleri Başkanlığının da teşvik ettiği cami ve mescidlerde yapılan ilmi sohbetlere davet ettiklerini kaydetti.
 
“Camiler Kâbe’nin birer şubesidir”
 
“Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.” (Tevbe-18) ayet-i kerimeyle başlanılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
 
“Kâbe’nin birer şubesi olan camiler, İslam kültür ve medeniyetinin temellerinin atıldığı kadim kurumlardandır. İslam medeniyeti, asrı saadetteki asli rolü ile cami merkezli bir toplum modeli inşa etmiştir. Bu kadim ve aziz medeniyet; muhabbet ve ülfetin kaynağı olan huzur dolu evlerin, ilim ve irfan meclisi mektep ve medreselerin, sıhhat ve afiyet yeri şifahanelerin, helal rızık kapısı olan bedesten ve hanların merkezinde yükselen vakarlı camilere tanıklık etmiştir.”
 
“Camilerimizin tekrardan asli fonksiyonlarına kavuşturulmalı”
 
Tarih boyunca güçlü camilerin güçlü toplumlar yetiştirdiği ifade edilen açıklamada, “Müslümanların cami ile iç içe olduğu dönemlerde, camilerden gelen manevi dalga İslam fetihlerine güç katmıştır. İçerisinde bulunduğumuz toplumsal marazların şifası, ahlaki ve manevi hastalıkların devası, Müslüman toplumun yeniden ihyası için camilerimizin tekrardan asli fonksiyonlarına kavuşturulması gerekmektedir.” denildi.
 
“Mescid-i Nebevî; çocukların ve gençlerin İslam terbiyesi ile büyütüldüğü bir eğitim mektebidir”
 
Mescid-i Nebevî modeli ile İslam toplumunun temellerinin atıldığı kaydedilen açıklamada, “Mescid-i Nebevi’ye bitişik yapılan ve gece gündüz demeden ilimle uğraşan güzide ashabın oluşturduğu Suffa Mektebi’nin seçkin talebeleri, İslam için çok büyük fedakârlıklarda bulunarak pak İslam dininin kaynaklarını günümüze kadar nezih bir şekilde bize ulaştırmada vesile olmuşlardır.
 
Mescid-i Nebevî; saf saf huzura duran mü’min yüreklerin ibadetin hazzına vardığı bir mabettir. Mescid-i Nebevî; vahyin ilmek ilmek gönüllere kazındığı ilim ve irfan meclisi bir Suffe’dir. Mescid-i Nebevî; çocukların ve gençlerin İslam terbiyesi ile büyütüldüğü bir eğitim mektebidir.” ifadelerine yer verildi.
 
 
İlk atılması gereken adımlar
 
Mescid-i Nebevî modeli ile camilerin tekrardan ihyası için Diyanet İşleri Başkanlığı’na ciddi görev ve sorumlulukların düştüğüne dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:
 
“İmamları ve cami cemaatini bilinçlendirmek, günlük ve haftalık manevi sohbetler düzenlemek, her yaştan Müslümanlara yönelik Kur’an ve elifba derslerinin verildiği kurslar düzenlemek, ilmi faaliyetleri tertiplemek (Tefsir, Hadis, Fıkıh, Siyer, Akâid ve Arapça dersleri vermek), camide sosyal aktiviteler tertiplemek, cami vakıf ve derneklerini kurmak, cami bünyesinde sosyal kurumların (kütüphane, çay ocağı, çocuk oyun parkı, çocuk kreşi, gençler için spor salonu, sağlık ocağı, aşevi, konukevi, sosyal yardım kuruluşları gibi kurumlar) tekrardan canlandırılmak gibi konular imkânlar dâhilinde ilk atılması gereken adımlardır.”
 
“Diyanet İşleri Başkanlığı önemli kararlar almıştır”
 
Açıklamada, “Salgın Süreci, Toplumsal Değişim ve Diyanet Hizmetleri” gündemiyle Diyanet İşleri Başkanlığınca gerçekleştirilen 40’ıncı İl Müftüleri İstişare Toplantısında İslam dininde caminin konumu ve işlevi, din görevlilerine düşen sorumluluklar ile ilgili teşvik edici ve duyarlı her kesimin de desteklemesi gerektiğine inandıkları önemli kararlar alındığı belirtildi.
 
Açıklamada, “Diyanet İşleri Başkanlığı; ‘Camilerimizi birer yenilenme ve arınma merkezine dönüştürmeliyiz. Medeniyet varlığımız ekseninde toplumumuzun vahdeti ve manevî kalkınmasında önemli bir yeri bulunan camilerimiz, inançtan ibadete, eğitimden sanata, aileden sosyal çevreye kadar hayatın tüm alanlarına yönelik değerlerin köklerinin buluştuğu mekânlardır. İslam’ın hayat veren ilkelerinin insanımıza doğrudan ulaştırılmasında cami merkezli vaaz, irşat ve eğitim faaliyetlerinin önemli bir yeri vardır.’ açıklamasıyla memleketin her alanında bu işi ifa etmeye çalışan görevlileri bilgilendirmiş ve bu vazifeleriyle gençlerin yanında olmalarını özellikle tembihleyerek takdir toplamıştır.” denildi.
 
“Tüm halkımızı cami ve mescidlerde yapılan ilmi sohbetlere davet ediyoruz”
 
Her mescidin, Mescid-i Nebevi modeline dönüşmesini, mescidlerde tefsir, fıkıh, siyer, hadis ilimlerinin halka açık bir şekilde işlenilmesini gönülden desteklediklerini vurgulayan Peygamber Sevdalıları Vakfı, açıklamasının sonunda şunları kaydetti:
 
“Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak kalbi Allah sevgisi ve Peygamber sevdası ile dolu, imanlı,  salih amel işleyen bir neslin yetiştirilmesini amaç edindiğimizden tüm halkımızı, üye ve gönüllerimizi Diyanet İşleri Başkanlığının da teşvik ettiği cami ve mescidlerde yapılan ilmi sohbetlere davet ediyoruz. Herkesin bu manevi mekânlardan en güzel şekilde istifade etmesini, kalbi camilerle olanın mahşer gününde Allah’ın livası altında olduğu mealindeki müjdeli hadisine mazhar olmak için daha fazla gayret göstermesini diliyoruz.”(İLKHA)
 
Bu haber toplam 171 defa okunmuştur.
Etiketler: , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): 2