:

:

:

Peygamber Sevdalıları Vakfı: Gönüllerin ve beldelerin yeni fetihlere ihtiyacı var

Mekke'nin Fethi'nin 1391'inci yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımlayan Peygamber Sevdalıları Van İl Koordinatörlüğü, Fethin özünde büyük hikmetler barındırdığını ve her asırda çıkmaza giren Müslümanların önünü açan bir anahtar olduğunu söyledi.
Tarih: 30 Aralık 2021 Perşembe 10:17
Güncelleme: 30 Aralık 2021 Perşembe 10:19
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Peygamber Sevdalıları Vakfı: Gönüllerin ve beldelerin yeni fetihlere ihtiyacı var
-
"Şüphesiz biz sana apaçık bir fetih verdik" (Fetih-1) Ayet-i Kerime ile başlayan açıklamayı Peygamber Sevdalıları Vakfı Van İl Koordinatör Yardımcısı Ahmet Çevik okudu.
 
Mekke şehrinin Kur'an-ı Kerim'de "Emin Belde" diyerek övüldüğünü ve kıyamete kadar tevhid sembolü olan bir şehir kılındığını belirten Çevik, Mekke'nin yeryüzünün en şerefli insanlarının mücadelesine tanıklık eden, şirk ve zulmün yok olması için canından geçen müminlerin kan ve gözyaşlarıyla yoğrulan emeklerin ürünü bir belde olduğunu söyledi.
 
Allah'ın evine mekânlık eden ve kendisine gelen Allah misafirlerine emniyet sunan bir şehir olan Mekke'nin şehirlerin anası olduğuna dikkat çeken Çevik, şunları söyledi:
 
Yüce Peygamber, 'Kum fe enzir' (Kalk ve uyar!) düsturunu Mekke'de kuşanmış, tevhid mücadelesine burada başlamış ve sonsuza kadar sönmeyecek olan İslam meşalesini bu mübarek beldede yakmıştır. Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ve izzetli ashabı, bu meşale sönmesin ve bütün insanlığı aydınlatacak bir seviyeye ulaşsın diye, bu meşaleyi pak kanlarıyla tutuşturmuşlar. Müslümanlar, hakkın ihyası ve Emin Belde'nin Hazreti İbrahim ve oğlu Hazreti İsmail dönemindeki hüviyetine kavuşması için canlarını feda etmiş ve pak kanlarını akıtmışlardır. Müminlerin velisi olan Allah, sabır ve direnişin bu dünyadaki mükâfatı olarak muvahhitlere bitmez ve tükenmez Mekke meyvesini ikram etmiştir. Fetih inananları sevince boğmuş ve kıyamete kadar onların yolunda yürüyenler için umudun ve inancın sembolü olmuştur.
"Mekke'nin fethi, gönülleri İslam'a açma özelliğine sahiptir"
 
Çevik, "Mekke'nin Fethi, özünde büyük hikmetler barındıran ve her asırda çıkmaza giren Müslümanların önünü açacak sağlam bir anahtardır. Bu anahtarın en büyük hikmeti, sadece mekânları değil zihin ve gönülleri de İslam'a açma özelliğine sahip olmasıdır. İman erleri de bu vesileyle 'Fitne ortadan kalkıncaya ve din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla mücadele edin…' (Bakara 193) ayetini düstur edinmiş ve birçok beldeleri bu aşk ve şuurla fethetmiş, Allah'ın izniyle kıyamete kadar daha nice şirk ve küfür beldelerini de fethedecek ve oraları ihya edeceklerdir." dedi.
 
"İnsanlığın manevi bir fethe ihtiyacı var"           
 
Yılbaşı bahane edilerek tertiplenen eğlencelerin, tüketilen içkiler ve gece boyunca yaşanan ahlaksızların hem gönüllerde hem de beldelerde yeni bir fethe ne kadar ihtiyaç olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Çevik, "Batı hayranlığı ve haram düşkünlüğü yılbaşı gecesi bahane edilerek meşrulaşmakta ve günahlar tavan yapmaktadır. Geçen yılın muhasebesi için güzel bir vesileye dönüşebilecek yılbaşı gecesi, maalesef haramlarla geçen bir günah gecesine dönmektedir. Bütün bu çirkeflikler, insanlığın yeniden manevi bir fethe ihtiyaç duyduğunun apaçık bir göstergesidir. Bu sebeple hem yılbaşı gecesinde hem de diğer zamanlarda ağır bir sorumluluk kuşanma, bilinçli Müslümanlar için hayati bir mesele haline gelmiştir." diye konuştu.
 
Çevik, "El Fettah olan Rabbimizden, kutlu Mekke fethinin hürmetine özelde Müslümanların, genelde tüm insanlığın kalbini hakiki imana açmasını niyaz eder ve fethin tüm dünya mazlumlarının ve mustazaflarının kurtuluşuna vesile olmasını dileriz." duası ile konuşmasını sonlandırdı. (İLKHA)
 
Bu haber toplam 161 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): 1