:

:

:

TARSUS'TA MEVLİD-İ NEBİ ETKİNLİĞİ YAPILDI

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Tarsus’ta "Rahmet ve Barış Peygamberi Hz. Muhammed" temasıyla Mevlid-i Nebi etkinliği düzenlendi.
Tarih: 27 Kasım 2017 Pazartesi 12:33
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
TARSUS'TA MEVLİD-İ NEBİ ETKİNLİĞİ YAPILDI
-

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Tarsus’ta "Rahmet ve Barış Peygamberi Hz. Muhammed" temasıyla Mevlid-i Nebi etkinliği düzenlendi.

İlçede düzenlenen mevlit etkinliği, 75. Yıl Kültür Merkezi Salonu'nda Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Program, Peygamber Sevdalıları Platformu Tarsus Koordinatörü Akan AYÇOBAN’ın yaptığı selamlama konuşmasıyla başladı. AYÇOBAN konuşmasında:

                   Değerli peygamber sevdalısı kardeşler!

          Peygamber Sevdalıları Platformu TARSUS Koordinatörlüğü olarak düzenlediğimiz Rahmet, Barış ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed temalı Kutlu Doğum etkinliğimize hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

          Allah(cc) Bakara suresi 152. Ayeti kerimesinde şöyle buyurur.

                       تَكْفُرُونِ وَلاَ لِي وَاشْكُرُواْ أَذْكُرْكُمْ نِيرُوفَاذْكُ

Bir kutsi hadiste ise Allah (cc) bizlere şöyle haber verir.

           Bir topluluk beni anmak için bir araya geldiğinde bir yerde toplandığında ben de onları meleklerin yanında anarım. O yere saf saf meleklerimi gönderirim. Oraya rahmetimi yağdırırım.

          Ne mutlu bizlere Allah’ı zikretmek ve Resulullah’ı anmak için bir araya geldik, burada toplandık. Bu vesile ile bu günümüz ve bu mekanımız mübarektir inşallah.

                   Aziz ve muhterem Peygamber Sevdalıları!

         Malumunuz olduğu üzere Peygamber Sevdalıları Platformu olarak her yıl Nisan ayı boyunca gerek ülkemizde ve gerekse Avrupa’da kutlu doğum programları düzenliyorduk. Ancak bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kutlu doğum programlarının hicri takvime göre düzenlenmesi kararı alındı. Bu karara binaen biz de kutlu doğum etkinliklerimize Allah’ın izniyle 20 Kasım itibarıyla Mevlid-i Nebi ismiyle başladık ve 300 den fazla merkezde gerçekleştirmeye çalışacağız.

          Etkinliğimizin bu yıl ki temasını “Rahmet, Barış ve Adalet Rehberi  Hz. Muhammed (s.a.v.)” olarak belirledik.       

          Şu an Peygamber Sevdalıları Tarsus Koordinatörlüğü olarak sizinle bu etkinliği yapmayı bize nasip eden kerim olan Allah’a hamd olsun.     

          Her yıl olduğu gibi bu yıl da umre ve 2000 ödülün yer aldığı siyer sınavı yapacağız.  geçen yıl Türkiye geneli 200 bini aşkın bir katılım ile siyer sınavımızı gerçekleştireceğiz.

           Kasım ayını "SAHABE AYI" ilan ederek yurt çapında birçok Sahabe Hayatı programı düzenledik.

           Mart ayında 2 kategoriden oluşan ödüllü Şiir ve Makale yarışmamız olacak.

 

 

 Ardından mevlithanların okuduğu Türkçe-Kürtçe Mevlid-i Şerif ve GRUP SELAM sanatçılarının seslendirdiği ilahi ve ezgilerle devam etti.

Daha sonra bir konuşma yapan İlahiyatçı Yazar Mehmed Göktaş, Allah Resulu'nun her fırsatta anılacağını ve anlatılacağını ifade ederek, "Bizler Allah Resul’ünün sevgisini camilerden dışarı çıkardık. Camilerle yetinmeyeceğiz. Allah bu ümmeti şahitler olarak yarattı. Resul, bizim üzerimizde şahit olacak ve biz de bütün insanlara şahit olacağız. Peki, bütün insanlığa nasıl şahit olacağız? Bu koskoca şehirlerde, koskoca gökdelenlerde küçücük mescitlerde mi şahit olacağız? Yeter mi? Yetmez. Onun doğasını her yere götürmek için her şeyi bahane edeceğiz." dedi.

"Öyle davrandı ki bırakın kâfirleri Müslümanlar bile hayret etti"

"Peygamber hiçbir şeyde böyle bizim gibi nutuk çekerek yapmadı. Bizzat yaşayarak gösterdi." diyen Göktaş, şöyle konuştu:

Allah, bir ben bir resul gönderiyorum. Babasını göremeyecek, babasızlığın ne olduğunu, yetimliğin ne olduğunu öylesine yaşayacak ki babasızlığı yüreğinden hiç eksik olmayacak. Bu çok önemli bir olaydır. Annesine doyamayacak. Allah Teâlâ dünyaya şunu dedi: 'Ey insanlık, hey! Özellikle kadınları, kızları ezen ve özellikle onlarda saltanat kuran insanlık! Seyredin. Muhammed’in evini, yuvasını kızlarla dolduracağım. Zeyneplerle, Fatımalarla, Ümmü Gülsümlerle, Zeynepler, halalarla, teyzelerle dolduracağım. Çünkü seyredin ey Dünya! Halalara nasıl davranılırmış? Eşlere nasıl davranılırmış? Kızlara nasıl davranılırmış? Bir seyredin. Sadece kürsüye çıkıp vaaz etmeyecek, konuşmayacak. Bizzat yaşayıp gösterecek. Vallahi öyle davrandı ki bırakın kâfirleri Müslümanlar bile hayret etti. Şaşırdılar, çünkü görmemişler. Vahşi Arap dünyası görmemişti öyle bir insanı. Çok önemli bir olaydır. Peygamber hiçbir şeyde böyle bizim gibi nutuk çekerek yapmadı. Bizzat yaşayarak gösterdi."

"Sizin en hayırlınız eşlerine iyi davranandır"

Eşlerin haklarına işaret eden Göktaş, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: "O yüzden muhterem kardeşlerim, Peygamber Efendimiz, 'Sizin en hayırlınız eşlerine iyi davranandır.' buyuruyor. Ey Müslümanlar, bu yüzden burası çok önemlidir. Sizin yerinizi, pasağınızı, dağınıklığınızı, iki yakanızı bir araya getiren, evinizi ev yapan, yuvanızı yuva yapan eşinize bir şey yapmayacaksınız. Zalimlik yapacaksınız, ama sokakta birilerine iyi olmaya çalışacaksınız! Bu, yanlış bir şeydir. Kardeşlerim, Müslüman denilince öncelikle evdeki kızlarına, eşleriyle halalarına, teyzelerine annelerine nasıl davranacağını Peygamber Efendimiz yaşayarak göstermiştir. Allah, yeryüzünün yönetimini salih kullarına teslim etmiştir.

Program GRUP SELAM sanatçılarının seslendirdiği ilahi ve ezgilerle son buldu.

Bu haber toplam 684 defa okunmuştur.
Etiketler: , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): 1