:

:

:

BİSMİLLAH

16 Ağustos 2017 Çarşamba 11:55
Hüseyin Furkan Kavasoğlu

            Bismillah her hayrın başıdır. Hayırlı ve güzel olan her işe bismillah, yani; Allah’ın ismi ile başlanır. Biz de yazımıza bismillah diyerek başlıyoruz. Bütün mevcudat lisan-ı hal ile “bismillah” der. Kâinatta bulunan canlı cansız her şey hal ve hareketleriyle bismillah diyerek yüce Allah’ın adıyla hareket ediyorlar. Bizde bismillah diyerek yazıyoruz.

        “Bismillah” Allah’ın adıyla… Özünde merhametli, işinde merhametli Allah’ın adıyla... Özünde sevgi, işinde sevgi olan Allah’ın adıyla... Esirgeyen ve bağışlayan Rabbimin adıyla başlıyorum, yazıyorum ve okuyorum…

           Resulullah (s.a.v):” Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlanmayan her şey eksiktir.”(İbni Kesir Tefsiri) “Besmele nazil olunca, bulut doğuya gitti, rüzgâr durdu. Deniz dalgalandı, hayvanlar kulak verdiler, şeytanlar gökten kovuldular. Allah Teâla izzet ve celaline yemin etti ki; kendisinin adı neyin üzerine anılırsa muhakkak onu kutlu kılar.”( İbni Kesir Tefsiri) diye ferman buyurarak bismillah’ın ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir. Rabbimiz! İşimizi ve işlerimizi hayırlı ve mübarek eyle.

            Besmele, kulluk listesinin altına atılan imzadır. Besmele Allah’la ve Allah’lı yapmaktır. Besmele, O’nun sayesinde ve O’nun verdiği imkân ve güçle yaptığının bilincinde olmaktır. Senin verdiklerinin farkındayım, senden bağımsız bir varlık alanı düşünmüyorum demektir.

           Besmele, Allah’a sığınarak, Allah’tan yardım dileyerek, Allah’tan izin alarak, Allah’ın rızasını umarak hayata ve işe başlamaktır. Her dem Allah’ın adıyla hareket etmektir… Her şey Allah adına (adıyla) hareket eder. Ey insan! Ya sen kimin adına (adıyla) hareket ediyorsun…

            Besmele,  Allah’sız iş yapmamak demektir. Besmelesiz kalan, Allah’sız kalmış demektir. Allah’tan mahrum kalan, her şeyden mahrum olur…

           Besmele, Müslümanın şiarı ve islamın da temel taşıdır…  Bismillah, müslümanın şeytan ve avanelerine, dostlarına, yarenlerine ve kardeşlerine karşı en güçlü silahıdır. Besmelesiz kalan, silahsız, korumasız ve yardımsız kalmış demektir.

            Besmele şuuru, Allah’a bağlı kalma, Allah’ın rızasına uygun hayat yaşama şuurudur… Kişinin kendini ve hayatını Allah’a ait kılmasıdır. Besmele, kul ile Allah arasındaki ahitnamedir.

            Besmele şuurunu kaybedenler, Allah’ın ve Resul’ünün rızasını ve sevgisini kaybedenlerdir.

             Ey Müslüman! Besmele çekmeyeceğin işi yapma!  Yapacağın iş de besmelesiz olmasın!  Aksi takdirde hüsrana uğrayanlardan olursun!  Dikkat et!

             Bismillah yeni başlangıçlar için daimi bir imkândır. Yeni başlangıçlar için her an Bismillah deme imkânımız vardır. Gelin, yeni bir hayat için ve yeni bir dünya için BİSMİLLAH diyelim…

 

Bu yazı toplam 1051 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • İSLAM’DA HOŞGÖRÜ 17 Ekim 2017 Salı 11:13
 • GÖZ, KALP VE SEVGİ2 Ekim 2017 Pazartesi 09:10
 • BİRBİRİNİZİ SEVMEDİKÇE GERÇEKTEN İMAN ETMİŞ OLAMAZSINIZ!18 Eylül 2017 Pazartesi 13:29
 • ŞAKAYIK8 Eylül 2017 Cuma 12:45
 • KURBAN VE ADANMAK26 Ağustos 2017 Cumartesi 16:32
 • SEVGİ VE AİLE22 Ağustos 2017 Salı 11:37
 • BİSMİLLAH16 Ağustos 2017 Çarşamba 11:55
 • Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): 2