:

:

:

Eğitim Üzerine

15 Ağustos 2018 Çarşamba 13:23
Hasan Yılmaz

Hayatımızı düzene sokan etkenlerden biri eğitimdir. Eğitim, insanın ufkunu açtığı gibi zihni formatlar; zihni toparlayıp işlev sağlar. “Eskiden çok kitap okurduk, zihnimiz gayet berraktı; neden bugün yeterince okumuyoruz?'' Bu sorunu irdeleyip araştırdığımızda eskiden çok zor şartlarda hazır bulunurluğumuzun olmasına rağmen bugün daha iyi imkanlara sahip olmamıza rağmen hazır bulunurluğumuzun olmamasına bağlıyorum.

Nedir hazır bulunurluk?

İnsanın fiziksel ve zihinsel olarak hazır halde olmasıdır. Zihinler bulanık, değerler bir kenara itildiğinde kalple zihin arasındaki bağ kopar. Bir zayıflama olunca da biri tek başına yükü kaldıramaz. Yük fazla olunca da tahribata neden olur. Bu yüzden olmalı ki bugünkü hastalıklar, psikolojik travmalar bunun en güzel örneğidir.

Hazır bulunurluğu, eğitim gören bireyler açısından değerlendirdiğimizde de böyledir. Yıllardır tartışılır: “Bu çocuklar niye böyle, nasıl böyle oldular?'' Bunun nedenlerine baktığımızda da bir hazır bulunurluktan yoksunluk söz konusu. Öğrenci evde değerle ilgili eğitim görmediği için hazır bulunurluğu da olmuyor. Hazır bulunurluk sadece defterle, kitapla, silgiyle, kalemle olmuyor. Veli zannediyor ki defteri, kitabı aldım, harçlığı verdim tamamdır.

Modern ve Çağdaş eğitim bu konuda her ne kadar görüş beyan etse de içini dolduramıyor. Bu kavramın içi doldurulamadığı için de başka bir sorunla kapatılmaya çalışılıyor. Çocuklar evden değer almayıp okula geldiğinde nerede susması gerektiğini, nerede konuşmaları gerektiğini bilmedikleri için içine kapanıklık ya da hiperaktiflik sorunu ortaya çıkıyor. Bu soruna bağlı olarak eğitim veren arkadaşlarımızın sınıf hakimiyeti sorgulanmaya başlanılıyor.

Öğretmen, bütün gayretine rağmen bu tür cümleleri duyduğunda moral motivasyonu kalmıyor. Moral motivasyonu olmayan öğretmenin hedefleri küçülmeye başlıyor. Topluma, bireylere olan inancını kaybediyor. İnançsızlık ve değersizlikle başlayan bu süreç yeni değersizlikleri, inançsızlıkları ortaya çıkarmaya başlıyor.

Güncellersek öğretmen, tüm benliğiyle öğrencisini zirveye taşımak istiyor. Öğrencinin her türlü sorunuyla ilgilenen, onun düzelmesi noktasında gayret gösteren öğretmen, öğrencisinin olumsuz durumunu gördüğünde veliyle görüşüp aksaklıkları dile getirmeye çalışıyor. Bu iyi niyeti gören ebeveynler öğretmene yardımcı olduğunda öğrenci hemen kendini düzeltiveriyor.

Bu yaklaşımı göstermeyip benim çocuğum okul saatleri dışında sigara içebilir, kahveye takılabilir; kız arkadaşıyla dolaşabilir diyen velinin çocuğu nasıl düzelecek ya da böylesi bir davranış ve anlayışla düzelebilir mi? Tartışılır.

Ailesini dinlemeyen, öğretmenini dinlemeyen, arkadaşlarına saygı göstermeyen, büyük küçük bilmeyen; toplumda argolu konuşan bir öğrenciyi, bir ebeveyn nasıl görmemezlikten gelebilir. Yok gençtirler, psikolojileri çabuk bozuluyor, yemek yemiyor, bir haftadır konuşmuyor anlayışıyla sorunlar çözülmez. Böyle bir yöntem, tedavi etmez sorunu büyütür.

Öncelikle çocuklarımıza kendi kültürümüzü, değerlerimizi, inanç sistemimizi anlatacağız. Kendi hayatımızdan örnekler vererek biz buyuz diyebileceğiz. Yaptığın davranışın toplumumuzdaki, ailemizdeki yeri budur. Böyle davranarak hem kendine hem bize zarar veriyorsun, neden yanlış yaptığını mantıklı bir şekilde, güzel bir dille anlatacağız.

Eğer bizi dinlemiyorsa dinleyebilmenin yollarını arayacağız. Hep ödül hep ödül nereye kadar gerektiğinde usule uygun cezalar verebilmeliyiz. Yüksek sesle konuşuyorsa sesini kısacağız. Büyüklere saygısı yoksa oturmasını kalkmasını öğreteceğiz. Eğer biz onlara askerlik yaptırmazsak inanın ki onlar bize askerlik yaptırır.

Selam ve dua ile...

Bu yazı toplam 682 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Hayatımızı Bayramlaştırmak16 Ağustos 2019 Cuma 11:21
 • İhtiyaçlar Üzerine18 Eylül 2018 Salı 11:18
 • Eğitim Üzerine15 Ağustos 2018 Çarşamba 13:23
 • Siyasetin Felsefesi Olmalı mı?16 Mayıs 2018 Çarşamba 14:03
 • Kültür Ve Sanat Maharet İster7 Nisan 2018 Cumartesi 11:25
 • Hep adım atan biz olmalıyız24 Mart 2018 Cumartesi 17:19
 • Rabbim bizleri cahil eylemesin16 Mart 2018 Cuma 14:28
 • Irkçı zihniyetten ve söylemlerden uzak durmalıyız9 Mart 2018 Cuma 17:35
 • Öğretmenlerin eli güçlü olmalıdır Geri20 Şubat 2018 Salı 14:07
 • Âlimler Okurken Kendini Âlim Sananlar Okumuyor3 Şubat 2018 Cumartesi 08:43
 • Tatilimizi İyi Değerlendirmek Lazım27 Ocak 2018 Cumartesi 10:26
 • Plansız yaşamak insanı değersizleştirir22 Aralık 2017 Cuma 19:03
 • Soğuk iklimde baharı yaşamak ve yaşatabilmek6 Aralık 2017 Çarşamba 11:02
 • Galiba Kardeşlik El Değiştirdi10 Kasım 2017 Cuma 14:54
 • İyi Niyetle Yapılan İşler Ortamı Etkiler21 Ekim 2017 Cumartesi 11:43
 • Nankörlüğün her türlüsü kötüdür19 Eylül 2017 Salı 09:05
 • İntiharlar Üzerine Bir Analiz8 Eylül 2017 Cuma 14:09
 • Her Türlü Meselede Ölçüye Dikkat Etmek Lazım22 Temmuz 2017 Cumartesi 15:55
 • Her şeye rağmen sabır ve kardeşlik23 Haziran 2017 Cuma 14:23
 • İbrahimi Mirasa Sahip Çıkalım1 Haziran 2017 Perşembe 13:30
 • Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): 3