:

:

:

Her şeye rağmen sabır ve kardeşlik

23 Haziran 2017 Cuma 14:23
Hasan Yılmaz

Hayatımızın çoğu evresinde düşünürken düşünmediklerimiz olduğu gibi, bazı analizlerimizde mantık yürütürken de mantık hatası yapabiliyoruz. Böylesi davranış biçimleri irdelendiğinde inancımız; insanın nankör ve hata yapabilen bir varlık olduğundan hareketle çeşitli izahlar yapar.

Ne kadar nankör ve karşımızdakileri düşünmediğimizi, çoğu zaman olayları farklı değerlendirerek ne kadar yanlış yaptığımızı,  örnekleyerek açalım. Biz inanç sahipleri hep ahlaktan merhametten bahseder insanlara yapılan haksızlıkları dile getirir verilen müebbet cezalarının yanlış olduğunu söyleriz. Oysaki bizler sosyal hayatımızda o kadar çok kişiye müebbet cezası vermişiz ki hadi hesabı yok.

Nasıl mı?

Bakmakla yükümlü olduklarımızı sormayarak, kardeşlerimizi unutarak, bizim gibi düşünmeyen kardeşlerimizin o güzel karakterini hesaba katmadan sağda solda çekiştirerek kendi imkânlarımızı değerlendirerek müebbetlerimiz olmuştur. Bu nasıl bir davranış biçimi, nasıl bir inanç sistemi, tartışılır.

Oysaki büyüklerimiz bizi öldürmeye gelen bizde hayat bulsun felsefesiyle hareket etmiş, Ramazan boyunca farklı düşünen insanları programlara davet ederek hep vahdeti korumuşlardır. Biraz akıl edip büyüklerimizin yaptıklarına baksak onları dinlesek bayramlarımız ziyadesiyle güzelleşecektir.

Bazı düşünemediklerimizi psikoloji bilimi işleve takılma olarak izah eder. Nedir işleve takılma? Nesneyi asıl bilinen işlevinin dışında kullanamamadır. Nasıl? Çantası elinde yolculuk yapmak isteyen birinin araba beklediğini düşünelim. Arabanın gelmesine beş dakika var ve yolcunun elindeki ağır çantayı yere bırakmadığını düşünerek neden çantayı yere bırakmadığını sorduğumuzda acaba verilecek cevabı nasıl olur diye merak edelim. Muhtemelen bizim düşündüğümüz şöyle olur. Çantada çok değerli eşyalar var o yüzden yere bırakmıyor. Oysaki psikoloji bilimi: bunun bir alışkanlık olduğunu, o kişinin çantanın elde taşınacağını düşünerek yere bırakmayı akıl etmediğini söyler.

Bu örnekten yola çıkarak çoğu meselede alışkanlıklarımızın ve ön yargılarımızın bizleri yanlış düşündürerek, yanlış konuşturarak, hataya zorladığını düşünüyorum. Oysaki görsel zekâmızı ve suskunluğumuzu ön plana çıkararak, zedelenen ilişkilerimizi her şeyin bir hikmeti olduğunu düşünerek bu bayramda kardeşliğimizi pekiştirebiliriz. Her şeyin bir hikmeti olduğunu, çoğu zaman susmamız gerektiğini bir anekdotla özetleyelim.

“Bir adam sık sık Kur'an okurdu. Ancak ondan bir şey ezberlemezdi. Bu adamın küçük oğlu babasına dedi ki; babacığım Kur'an okuyorsun ama hiç ezberlemiyorsun, sana ne faydası var ki? Baba oğluna dedi ki; evladım, sana söyleyeceğim ancak al şu hasır sepetini, şu dereden su doldur getir. Hasır sepet kömür taşımak için kullanılıyordu. Oğul dedi ki; baba, ama bu imkânsız! Baba; sen dene bakalım ne oluyor. Oğul bu söz üzerine hasır sepeti alıp dereye gitti ve su doldurup taşımaya başladı. Yol yarı olmadan bütün su akıp gitti. Oğul babaya dönüp dedi ki; baba görüyorsun ki bu imkânsız bir şey! Baba olsun bir daha dene dedi. Oğul bir daha denedi, bir daha derken beşinci seferde iyice yorulan oğlu bitkinliğini belirterek babasına; baba sen de biliyorsun bu imkânsız neden tekrar ettiriyorsun? Baba dedi ki; evladım sepette bir şey fark etmedin mi? Deyince oğlu anladı ve evet babacığım, sepet tertemiz olmuş, dedi.

Baba: “işte böyle evlat, nasıl ki bu sepet kendinde bir şey tutamasa bile su ile tekrar tekrar temas edince tertemiz oldu, insanın kalbi de dünya işlerinden kirlenir, Kur'an okumakla da ezberlemese bile kalbi suyun hasır sepeti temizlediği gibi tertemiz olur. Evladım Kur'an kalbin ve ruhun temizleyicisi, gıdası ve şifasıdır, sakın şeytanın bu ezberlenmeden ne faydası var oyununa gelmeyesin! Diyerek oğluna harika bir ders vermiş oldu.

Bizler de bayramda kardeşliğimizi pekiştirerek şeytana ve şeytanlara ders vermek dileğiyle deyip şimdiden bütün kardeşlerimin bayramını kutlar, büyüklerimin ellerinden öpüyorum.

Selam ve dua ile...

Bu yazı toplam 408 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Kültür Ve Sanat Maharet İster7 Nisan 2018 Cumartesi 11:25
 • Hep adım atan biz olmalıyız24 Mart 2018 Cumartesi 17:19
 • Rabbim bizleri cahil eylemesin16 Mart 2018 Cuma 14:28
 • Irkçı zihniyetten ve söylemlerden uzak durmalıyız9 Mart 2018 Cuma 17:35
 • Öğretmenlerin eli güçlü olmalıdır Geri20 Şubat 2018 Salı 14:07
 • Âlimler Okurken Kendini Âlim Sananlar Okumuyor3 Şubat 2018 Cumartesi 08:43
 • Tatilimizi İyi Değerlendirmek Lazım27 Ocak 2018 Cumartesi 10:26
 • Plansız yaşamak insanı değersizleştirir22 Aralık 2017 Cuma 19:03
 • Soğuk iklimde baharı yaşamak ve yaşatabilmek6 Aralık 2017 Çarşamba 11:02
 • Galiba Kardeşlik El Değiştirdi10 Kasım 2017 Cuma 14:54
 • İyi Niyetle Yapılan İşler Ortamı Etkiler21 Ekim 2017 Cumartesi 11:43
 • Nankörlüğün her türlüsü kötüdür19 Eylül 2017 Salı 09:05
 • İntiharlar Üzerine Bir Analiz8 Eylül 2017 Cuma 14:09
 • Her Türlü Meselede Ölçüye Dikkat Etmek Lazım22 Temmuz 2017 Cumartesi 15:55
 • Her şeye rağmen sabır ve kardeşlik23 Haziran 2017 Cuma 14:23
 • İbrahimi Mirasa Sahip Çıkalım1 Haziran 2017 Perşembe 13:30
 • İsteklerimiz Zamanla Farklılaşabilir8 Nisan 2017 Cumartesi 12:02
 • Kazanmak Üzerine17 Mart 2017 Cuma 19:12
 • Bazen Sesimizi Yükseltmeden Susmayı Bilmeliyiz17 Şubat 2017 Cuma 15:57
 • Tatili Amellendirmek2 Şubat 2017 Perşembe 17:26
 • Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): 2