:

:

:

İSLAM’DA HOŞGÖRÜ

17 Ekim 2017 Salı 11:13
Hüseyin Furkan Kavasoğlu

                                                           İSLAM’DA HOŞGÖRÜ

       İslâm dini, insanlara hoşgörülü olmayı, onların kusurlarını araştırmamayı emreder. Bir imtihan yeri olan bu dünyada iyilerle kötüler bir arada yaşamak durumundadır. Çünkü imtihan bunu gerektirir.

       Bir Mü’min, bütün varlıklara ve özellikle insanlara sevgiyle yaklaşmalıdır. Nitekim Yunus Emre, Yaratılmışları severiz, Yaratandan ötürü, diyerek bu gerçeği dile getirmiştir. Sevgi, kin ve nefretin zıddıdır. Kin ve nefret duygusu taşıyanlar, sevgiden yoksun olan kimselerdir. Bu gibi kimselerden hoşgörü beklenemez. Hoşgörülü olabilmek için insanlar, birbirlerinin kusurlarını araştırmamalı ve affedici olmalıdırlar. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), bu konuda şöyle buyurmuşlardır: "Herhangi bir kişi, dünyada diğer bir kişinin ayıbını örterse, Allah da kıyamet gününde onun ayıbını örter ." (1)Öyle ise, bağışlamasını bilmeyen, hoşgörülü olamaz. Yüce Allah, affetmeyi sevmiş ve bizlerin de affedici olmasını istemiştir. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır: "Onlar, bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah, iyilik edenleri sever."(2) Resulullah (s.a.v.) da şöyle buyurmuşlardır: "Allah, affeden kulunun şerefini artırır…"  (3)

       Selamlaşmak da, sevginin ve hoşgörünün yayılmasına vesiledir. Selam, barış ve esenlik dilemek anlamındadır Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Mü’minlerden selamlaşmayı yaymalarını, tanıdığı ve tanımadığı her kişiye selam vermelerini istemiştir. Konumuzla ilgili bir hadis-i şerif, şöyledir: "İslam’ın, hangi ameli daha hayırlıdır?" diye sorana, Peygamberimiz şöyle cevap vermişlerdir: "Yemek yedirmen, tanıdığına ve tanımadığına selam vermendir." (4)Çeşitli konulardaki tartışmalarda kırıcı olmamak ve tenkitte aşırı gitmemek de hoşgörünün bir gereğidir. Kur’an-ı Kerim’de: “(Ey Muhammed!) Rabbinin yoluna hikmetle, güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et"(5) buyrulmuştur. Dinimiz kötülüğe iyilikle mukabelede bulunmayı emretmiştir. Ra’d süresinde, akıl sahibi Mü’minlerin üstün vasıfları sayılırken: “Onlar, Rablerinin rızasına ermek için sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli ve açık olarak Allah için harcayan ve kötülüğü iyilikle ortadan kaldıranlardır. İşte bunlar için dünya yurdunun iyi sonucu vardır" (6)buyurulmuştur.

      Hoşgörünün olmadığı yerde taassup vardır. Taassubun da hiç kimseye bir faydası yoktur. Daima sıkıntı getirir. Aynı dünya üzerinde birlikte yaşadığımız insanlarla iyi geçinme durumundayız. Çünkü gidebileceğimiz başka bir dünya yoktur. Öyle ise, insan olarak birbirimize karşı anlayışlı olmaya, karşılıklı sevgi ve saygıya muhtacız. Dirlik ve düzen, buna bağlıdır. Sevgi ve saygı olmadan birlik ve beraberlik, birlik ve beraberlik olmadan da, maddi ve manevi kalkınma olamaz.

     Sevgiyle ve hoşgörüyle kalınız…

Hüseyin Furkan Kavasoğlu

            

     Kaynak

[1]- Müslim, Birr 72; Riyazü’s-Salihîn, ı/281, No: 238.

[2]- Âl-i İmran, 3/134

[3]- Müslim, Birr, 69; Riyazü’s-Salihîn, I/577 H.No: 558.

[4]- Riyazü-s Salihin, II/226, H.No: 848.

[5]- Nahl, 16/125

[6]- Râ’d, 13/22.

 

  

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 79065 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • İSLAM’DA HOŞGÖRÜ 17 Ekim 2017 Salı 11:13
 • GÖZ, KALP VE SEVGİ2 Ekim 2017 Pazartesi 09:10
 • BİRBİRİNİZİ SEVMEDİKÇE GERÇEKTEN İMAN ETMİŞ OLAMAZSINIZ!18 Eylül 2017 Pazartesi 13:29
 • ŞAKAYIK8 Eylül 2017 Cuma 12:45
 • KURBAN VE ADANMAK26 Ağustos 2017 Cumartesi 16:32
 • SEVGİ VE AİLE22 Ağustos 2017 Salı 11:37
 • BİSMİLLAH16 Ağustos 2017 Çarşamba 11:55
 • Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): 1