:

:

:

Kerbela Günlerinde Ehl-i Beyt sevgisi

31 Ağustos 2020 Pazartesi 12:27
SİYER MEKTEBİ

Allah Azze ve Celle’nin arıtıp temizlediği, günahlardan muhafaza eyleyerek pir-u pak kıldığı topluluğun adıdır Ehl-i Beyt.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V), kendilerini sevmemizi emrederek onlara tutunanların kurtulacağını açık açık beyan ettiği topluluğun adıdır Ehl-i Beyt…

“Evlerinizde oturun, eski cahiliye âdetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekâtı verin, Allah`a ve Resûlüne itaat edin. Ey Ehl-i Beyt! Muhakkak ki Allah, sizden günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.” (Ahzab 33)

Yukarıda verdiğimiz Ayet-i Celile nazil olduğu zaman, Peygamber (S.A.V) tarafından bir abanın altına alınarak kendileri hakkında bizzat o ayetin muhatabı tarafından "Allah’ım, işte bunlar benim ehl-i beytimdir, bunlardan günahı gider ve bunları kirlerden tertemiz kıl" diye dua edilen topluluğun adıdır Ehl-i Beyt.

Ümmü Seleme Annemiz bu konuyu şöyle anlatıyor: Ben Resulullah (S.A.V)`ın evinin kapısında iken şu ayet nazil oldu: "…Ey peygamber ailesi! Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor…" (Ahzab 33). Evde Resulullah (sav), Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin(Allah’ın selamı ve rahmeti üzerlerine olsun) vardı. Onlara bir örtü bürüdü ve: "Allah’ım, işte bunlar benim ehl-i beytimdir, bunlardan günahı gider ve bunları kirlerden tertemiz kıl" buyurdu. Ben atılıp: "Ey Allah`ın Resulü! Ben ehl-i beytten değil miyim?" dedim. Bana: "Sen (yerinde dur, sen zaten) hayırdasın, sen Resulullah`ın zevcesisin" diye cevap verdi. (Tirmizi)

Ayet-i Celile’nin ve Hadis-i Şerifin delaletiyle görüyoruz ki, İslam literatürüne Al-i Aba ya da Al-i Muhammed olarak geçen o pak insanlar, bizzat Allah Azze ve Celle tarafından pir-u pak kılınarak ümmete birer kurtuluş vesilesi olarak sunulmuşlardır.

Belki de bu öneme binaendir ki, Ehl-i Beyt sevgisi, İslam dininin direği olan namazda bile kendisine yer bulmuştur. Gerek nafile ve sünnet namazlar gerekse de farz namazların Peygamber (S.A.V)’in şahsında Ehl-i Beyt’e selat ve selam ile son bulması bir tesadüf neticesinde olmasa gerek.

Allah Teâlâ Ehl-i Beyt’i, bu şekilde müzeyyen kılarak onların sevgilerini, onlara tabi olmayı, onların yolunu sürdürmeyi bizler için vesile-i necat kılmıştır.

Nitekim Ahzab Sûresi’nin 56. Ayeti; yani "Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamberi överler. Ey iman edenler siz de onu övün, ona salat ve selam getirin" şeklindeki emr-i ilahi nazil olunca Ashab-ı Kiram, Hz. Peygamber’e kendisine nasıl salat ve selam getireceklerini sorduklarında Peygamber (S.A.V); "Ey Allah`ım İbrahim`e ve Al-i İbrahim`e salat ettiğin gibi Muhammed`e ve Al-i Muhammed`e salat et. Sen Hamid’sin. Mecid’sin" (Buharî, Tefsıru`l-Kur`ân, 247) diye buyurmuştur.

Yine Tirmizi’nin İbni Abbas’tan rivayeten Menakıb bölümünde zikrettiği şu hadis-i Şerif’in de dikkatle incelenmesi gerekmektedir. Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nimetleriyle sizi beslediği için Allah`ı sevin. Beni de Allah sevgisi için sevin. Ehl-i Beytimi de benim sevgim için sevin."

Ehl-i Beyt sevgisi, İslam dini içerisinde, mezhep ve anlayışlar üstü bir sevgi olarak meşruiyetini doğrudan doğruya Peygamber’den ve Kur`an-ı Kerim’den almaktadır.

Ehl-i Beyt başlı başına bir ekol, bir okul olması itibariyle de mezhep ve siyasi fikirlerin üzerinde bir konuma sahiptir. Bu üstünlük dolayısıyla da hangi meşrepten olursa olsun her Müslüman için Ehl-i Beyt büyük bir öneme haiz olarak kişisel ve toplumsal anlamda hayata yön vermelidir.

Selam ve Dua ile…

Bu yazı toplam 62680 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Kerbela Günlerinde Ehl-i Beyt sevgisi31 Ağustos 2020 Pazartesi 12:27
 • ABDULMUTTALİB’İN VEFATI3 Mayıs 2019 Cuma 09:25
 • HZ. PEYGAMBER DEDESİ ABDÛLMUTTÂLİB’İN HİMAYESİNDE4 Mart 2018 Pazar 15:36
 • PEYGAMBERİMİZİN ANNESİNİN VEFATI9 Aralık 2017 Cumartesi 15:44
 • HZ. PEYGAMBERİN SÜTANNEYE VERİLMESİ -221 Ekim 2017 Cumartesi 11:38
 • HZ. PEYGAMBERİN SÜTANNEYE VERİLMESİ -111 Ekim 2017 Çarşamba 15:41
 • PEYGAMBERİMİZİN ANNE VE BABASININ EVLİLİĞİ25 Eylül 2017 Pazartesi 10:38
 • PEYGAMBER EFENDİMİZİN NESEBİ8 Eylül 2017 Cuma 14:06
 • PEYGAMBER EFENDİMİZİN DOĞUMUNDAN ÖNCE MEYDANA GELEN MUCİZEVİ OLAYLAR22 Ağustos 2017 Salı 18:08
 • FİL VAKASI-230 Haziran 2017 Cuma 11:18
 • FİL VAKASI-117 Haziran 2017 Cumartesi 12:10
 • İSLAM ÖNCESİ ARAPLARIN SOSYOLOJİK YAPISI1 Haziran 2017 Perşembe 13:01
 • İSLAM ÖNCESİ ARAPLARIN DİNİ YAŞAMI9 Mayıs 2017 Salı 15:35
 • İSLAM ÖNCESİ DİNİ DURUM2 Mayıs 2017 Salı 14:46
 • İSLAM ÖNCESİ GENEL DURUM17 Nisan 2017 Pazartesi 11:54
 • Mersin Doğru Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): 1