:

:

:

MODERNİST MUSTAFA ÖZTÜRK'E ELEŞTİRİ

9 Aralık 2020 Çarşamba 11:41
MURAT  EYİ

Hamd Alemlerin Rabbi Olan Allah'adır..

Son zamanlarda gündemde olan bir ilahiyat profesörünün! sözleri üzerine birkaç kelam etmek istedik. Bizler de o ilahiyat sıralarından geçtik ve şahit olduğumuz şey ilahiyatta noksan olan şeyin edep olduğu gerçeğidir. İnsan ilimle birlikte tevazu ve edebi de öğrenmiyorsa o ilim insanı yoldan çıkarır. Malûm profesör Mustafa Öztürk 'ün söylediği şeyleri birkaç ana başlıkta incelemek lazım gelir.

1 - Hani hep dillerine doladıkları şey var ya insan fikir özgürlüğüne sahip olmalı, olayları farklı farklı açılardan incelemeli, başkalarının görüşlerine saygı duymalı diye, söylemek gerek Mustafa Öztürk’e siz diyorsunuz ki; "insanlığa gönderilen son ilahi kitap Velid bin Mugire aşağı As bin Vail yukarı. 23 sene bunlardan bahsetmiş, astrolojiden uzaydan bahsetse idi ya". Bize de bu sözlerinizden dolayı cevap hakkı doğuyor;

Öncelikle Kur-an tüm ınsanlık için bir hayat rehberi, bir yol gösterici ve tüm insanlığı kuşatıcı bir kitaptır. Kur-an hitabetiyle bilim adamına da hitap eder. İnsanların felsefeci diye peşinden koştuğu sözde aydınlar dünyayı öküzün boynuzundaki bir tepsiye benzetirken Kur'an dünyanın şeklinden bahseder, kainattaki dengeden bahseder, güneşin ve dünyanın yörüngesinden bahseder, dağların denge aracı olarak dizilişinden ve daha birçok bilimsel ayetlerden bahsederek bilim adamlarını hayrette bırakır. Kur-an esnafa da hitap eder. Allah size adaleti, iyiliği emreder buyurur ve Peygamberi vesilesiyle bizi aldatan bizden değildir der. Kur-an evlada da hitap eder, anne babanız yanınızda yaşlandığı zaman onlara öf bile demeyin diyerek anne babaya gösterilmesi gereken saygı ve sevgiyi işaret eder ve bu vesileyle der ki ilerde sen de onlar gibi olacaksın saygıda kusur etme. Kur-an, toplumdaki her kesim insana hitap eder ve kıyamete kadar gelecek olan insanları medeniyete, birlik ve beraberliğe davet eder.

2 - Bu ayetlerin Allah'a ait olmadığı kanaatindeyim diyor ve bunu İmam Suyuti'nin Idgan adlı eserine itham ediyor orada var diyor. İmam Suyuti hazretleri özetle orada İmam Cüveyni'den ve onun bi görüşünden bahseder, Vahiy iki türlüdür. Nazım ve mana itibariyle Allah'a ait olan Kuran-ı Kerim diğeri de mana itibariyle Allah'a ait olan Sünnet-i Seniyye İmam Suyuti burada söze giriyor ve diyor ki; Kuran-i Kerim nazım ve mana itibariyle Allah'a aittir ve Sünnet-i Seniyye de mana itibariyle Allah'a aittir. Bundan dolayı sünnet-i mana itibariyle rivayet caizdir ancak Kuran-i Kerim i mana itibariyle rivayet caiz değildir. Çünkü Kuran-i Kerim ibadet edilen bir kitaptır. Allah'ın kelamı olmadan biz Allah'ın kitabını izah edemeyiz. Suyuti burda onu söylüyor yani İmam Cuveyni'nin bir noktada eksik bıraktığı alanı tamamlıyor ve önce onun görüşünü naklediyor üstteki eksik kalan kısım imam Cuveyni'ye aittir diyor. Ama adına profesör dedikleri kişi eksik olan görüşü İmam Suyuti'ye naklediyor. (Nasıl olsa çevresindekiler hiç sorgulamadan araştırmadan kabul ediyorlar.)

3 - Mustafa Öztürk diyor ki, Kuran-i Kerim'de zenim ifadesi piç olarak geçiyor ve Allah'ın kitabı bu lisanı kullanabilir mi? diyor, buna dayanarak Kuran'a saldırılıyor. Bu kelimenin bu manası var mıdır evet vardır ama; birazcık dahi Arapça bilen herkes bilir ki Arapçada bir kelime birden çok manaya gelmektedir ve kullanıldığı cümleye göre bile farklı ifadeler içermektedir. Kendinden başka kimsenin tefsirini kabul etmemiş olsa gerek ki farklı tefsirlerde bu kelime "kötülükle meşhur olan, toplumda kötülüğü ile nam yapmış adam" manasına da gelmektedir ve Kuran-i Kerim'de bu manada kullanılmaktadır. Ayrıca Velid Bin Mugire hakkında hiçbir İslam Tarihçisi Mustafa Öztürk 'ün dediği şekilde bir rivayette de bulunmamıştır zaten. (babasız dünyaya geldiğine dair) ilaveten bu lisan Allah'a yakışmaz diyor ve insanların aklına şüphe tohumları ekiyor. Yani o zaman sizin söyleminizle bu kitap (haşa) peygamberin uydurmasıdır ve bu lisan peygambere yakışmaktadır öyle mi?

4 - Kuran-ı Kerim'i Allah'a nispet etmeyip peygamberin uydurmasıdır demeye getiren ifadeler kullanıyor; hiç düşünmüyor zannımca. Kuran-ı Kerimde birçok ayette Peygamber uyarılıyor; Biz, sana Kitab (Kur'ân)ı hak olarak indirdik ki, insanlar arasında Allah'ın sana gösterdiği şekilde hüküm veresin. Sakın hainlerin savunucusu olma!" (Nisa, 4: 105) gibi bir-çok ayette Peygamber (as) Kuran-i Allah'ın kendisine öğrettiği şekilde insanlara uygulaması, Allah'ın emrettiği şekilde insanlar arasında hüküm vermesi konusunda uyarılıyor.

5 - gözlemlediğimiz kadarıyla maalesef ilahiyatlarda talebelere sadece ilim öğretiliyor. İlmin gayesi, ilim talebesinde olması gereken edep ve hayâ öğretilmiyor. Böyle olunca da birkaç parça kitap okuyan, az bir Arapçaya hakim olan kendini İmamı Azam'dan, İmamı Şafii'den üstün görüyor ve görüş beğenmez birisi olup çıkıyor. Ecdad ne güzel söylemiş;

"İlim, ilim bilmektir.

İlim, kendin bilmektir.

Sen kendini bilmezsin.

Bu nice okumaktır."

Önce edep önce hayâ…

 

Bu yazı toplam 31015 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
  • MODERNİST MUSTAFA ÖZTÜRK'E ELEŞTİRİ9 Aralık 2020 Çarşamba 11:41
  • Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
    Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
    Oluşturma süresi(ms): 1