:

:

:

ŞAKAYIK

8 Eylül 2017 Cuma 12:45
Hüseyin Furkan Kavasoğlu

            Gönüller sultanı (sav): “İnneme’n-nisa şakayıku’r-rical.” Şüphesiz kadın, erkeğin şakayığıdır. Şakayık kelimesi anahtar kelimedir. Şakayık kelimesi üzerine arkeolojik kazı yaptığımızda, kelimenin etimolojik köküne baktığımız da şakayık kelimesinin üç anlamı olduğunu görürüz.

1. Erkeğin” kürek kemiği”nden bir parça olduğu, buna göre anlam şöyle olur: şüphesiz kadın, erkeğin kürek kemiğinin bir parçasıdır. İlk anlam dini terminoloji içinde Hz. Adem’in kürek kemiğinden yaratıldığı ifade edilen Hz. Havva annemiz içindir.               

 2. Erkeğin “öteki yarısı” ( elmanın iki yarımı gibi birbirini tamamlayan değerler bütünü şakk’ı) olarak düşünüldüğü, buna göre anlam şöyle olur: şüphesiz kadın, erkeğin öteki yarısıdır. Ki modern bilim ve insanı da  bunu ifade etmektedir. Kadın olmadan erkeğin, erkek olmadan kadının eksik kalacağı, anatomik, fizyolojik ve psikolojik olarak birbirini tamamlayan iki varlık olduğu ifade edilir…

3.” Gelincik çiçeği” (diğer ismi “yaban lalesi”) Buna göre anlam şöyle olur. Şüphesiz kadın, erkeğin gelincik çiçeğidir. Bu hadisi şerifi anlaya bilmek için gelincik çiçeğinin özelliklerini bilmek gerekir.

             Gelincik çiçeğinin özelliği çok narin, nahif ve zarif bir çiçek oluşudur. Dalından kopardığınız andan itibaren birkaç dakika içinde parlaklığını yitirir. Kırmızı yapraklarından birini koparırsanız diğer üçü kendini bırakır, salar ve sarkar. Elinizle yapraklarından birine fiske vurun, derhal zedelenir ve solmaya yüz tutar. En küçük şiddet, hoyrat, muamele ve sarsıntıda bile yara alıp zedelenen bu çiçeğin kadına benzetilmesi ve özellikle erkeği tamamlayan eş olarak nitelendirilmesi bizce çok manidardır.

             Erkekler kadınlarının bir gelincik çiçeği kadar narin olduğunu bilmeli ona göre davranmalı, gelinciğin hoyrat tavırlara, şiddete, haksızlığa maruz kalmak bir yana el üstünde tutulması, kırmızı renginin asaleti ve güzelliği içinde renginin soldurulmaması gerektiğini bilmeli ve ona göre davranmalıdır. Buradan yola çıkarak ben bu kelimenin, bir erkeğin yaşı ve evlilik süresi ne olursa olsun eşini bir gelincik gibi görmesi, ona uygun muamele etmesi ve onu öyle koruyup kollayıp değerlendirmesi gerektiğini ima ve hatta ikaz eden bir mana taşıdığını zannediyorum.

          Resulullah (sav) :” Şüphesiz kadın, erkeğin  Gelincik Çiçeğidir.” Öyleyse, bir Müslüman erkek eşine “gelincik çiçeğim”, “kalbimin rızkı”, “göz bebeğim” vb. demeli, diyebilmeli, Çünkü; Gönüller sultanı (sav) Hz. Hatice’ye (r.anha) kalbimin rızkı, Hz. Aişe’ye (r.anha) gözbebeğim derdi. “Andolsun, Allah’ın Resulünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” (Ahzap: 21)

           Çiçeğini soldurmayanlara...  Huzurla, merhametle, şefkatle, bilgiyle, ilgiyle ve sevgiyle kalın… 

Hüseyin Furkan Kavasoğlu

Bu yazı toplam 393 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • İSLAM’DA HOŞGÖRÜ 17 Ekim 2017 Salı 11:13
 • GÖZ, KALP VE SEVGİ2 Ekim 2017 Pazartesi 09:10
 • BİRBİRİNİZİ SEVMEDİKÇE GERÇEKTEN İMAN ETMİŞ OLAMAZSINIZ!18 Eylül 2017 Pazartesi 13:29
 • ŞAKAYIK8 Eylül 2017 Cuma 12:45
 • KURBAN VE ADANMAK26 Ağustos 2017 Cumartesi 16:32
 • SEVGİ VE AİLE22 Ağustos 2017 Salı 11:37
 • BİSMİLLAH16 Ağustos 2017 Çarşamba 11:55
 • Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): 2