:

:

:

Sıhhati kapitalizmin hizmetine vermek

9 Şubat 2018 Cuma 14:53
Abdulkadir Turan

İslam âleminin büyük sorunları var. Türkiye'de mühim gelişmeler yaşanıyor. Zeytin Dalı Operasyonu sonrası Türkiye… CHP'nin kongresi… Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve seçim ittifakları…

Büyük sorunlar uğraşmayı gerektiriyor. Ama adil ve verimli olan, büyük sorunlarla uğraşırken yaşandığı gün küçük görünen ama gelecekte büyük sorunlara yol açan sorunlarla da uğraşmak…

Bir çocuğun eğitime katılmaması küçük bir sorun gibi görünebilir ama bir nesli maariften yoksun bir ülkenin geleceği karanlıktır.

Türkiye, büyük bir ekonomik kalkınma yaşıyor; binaların görünümünden yolların görünümüne genel manzara bunu ispatlıyor.

Ama bu ekonomik kalkınma yaşanırken alttan alta bir sorun, günden güne büyüyor: Kapitalist zihniyetin sahaya hâkim olması…

Kapitalizm, “ekonominin kayıt altına alınması” ve “hijyen” adına yoksulu ezen bir politikaya dönüşüyor; küçük esnafı, bereketimizin kaynağı küçük ellerin kendilerine ait gelir dünyalarını günden güne imha ediyor.

Küçük bir dükkânı işleten Anadolu insanı, Batı'nın bin bir muhasebe hilesini öğrenmiş kapitalistten daha mı az hak hukuk hassasiyetine sahip? İnanmam…

Yine de söz konusu vergi olunca, devlet çarkı vergi geliriyle dönünce yönetimin özü ne olursa olsun “kayıt altına alma” hassasiyetini anlamak mümkün…

Fakat bir de “hijyenik” iddiası var…  

Kimi zaman küçük bir fırın, basit bir döner dükkânı ya da bir midye dolması mekânı… Peşlerine onlarca kameraman, muhabir takmış belediye zabıtaları tarafından teşhir edile edile basılır; hepimizde bu yerlere karşı bir tiksinti inşa edilir…

Kapitalist sermayeye bağlanamadıkları için insanda esrarengiz bir hava oluşturan Batılı isimler taşıyan mekânlar açamayan bu mekân sahipleri rencide edilir, toplumun gözünden düşürülür.

Üstelik, Batı'dan sağlık anlayışımızın tepesine bindirilen “hijyen olma, hijyenik” adına… Büyük otellerin, tanınmış lokantaların kapısından teftiş amaçlı geçemeyen zabıtalar, “gıdada hijyeni koruma adına” küçük esnafın ve emek ehlinin yakasına yapışıyor.

Bize ait “sıhhat, sağlık” varken “hijyen”den söz eden bu adamlar, açıkçası sıhhat duyarlılığımızı kapitalizmin hizmetine veriyor, duyarlılığımızı sömürüyor.  

Bu işi yapanlar ve yaptıranlar, kapitalizme inanıyor mu? Hayır… Ama çağın zihniyeti kapitalist ve bunlar, o zihniyete hizmet ediyor; onunla göze girmeye, onun takdirini kazanmaya çalışıyor, kendini onu büyütmeye adıyor.

Çağın zihniyetine uymak iradesizliktir; bizim kendi irademizle seçtiklerimizin iradelerini çağa satmaları, durumumuza, ihtiyaçlarımıza değil, çağın zihniyetine bakmaları, üzerinde çokça durulması gereken bir hâldir.

İnsanın inancına zıt yönde yürümesi, çağın rüzgarına kapılarak değerleri ile savaşması, gelecek için koca bir tehdittir.

İslam'da ticaret Sünnettir; Hz. Peygamber gibi İslam'ın diğer ilk büyük önderlerinin çoğu tüccardır. Zenginleşmek, günümüz dünyasında İslam dünyası için bir seferberlik konusu olacak kadar önemlidir.

Ama zenginleşmenin yolu, fakirin ekmek teknesine tekme atmaktan geçmemelidir, geçmez de…

Küçük esnaf, emek ehli üretimini uygun koşullarda yapamıyorsa bunun önüne geçmenin yolu, onun kapısına kilit vurmak değil, ekmek teknesini ters çevirip zabıta arabalarına yüklemek değil, sattıklarını caddelere sermek hiç değildir. Yol, imkânların bu kadar arttığı bir ortamda ona uygun üretim koşullarını sağlayacak mekân oluşturmak, bereketimizin kaynağı bu eli öpülecek kesimi daha uygun koşullarda üretime yönlendirmektir.

Ahilik bizde bunun için var olmuştur, ahiliği sevmek, uydurma aşk hikâyeleri ile yüklü ahi filmleri “çevirmek”le olmaz, ahiliği inşa eden büyük medeniyeti ihya etmek, onun gereklerine uymakla olur. 

 

Görüş ve Önerileriniz için... 

 

Bu yazı toplam 41 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Sıhhati kapitalizmin hizmetine vermek9 Şubat 2018 Cuma 14:53
 • Sol propaganda teşhir edilmeli3 Şubat 2018 Cumartesi 08:41
 • Yeniden kaynaşmanın yolu…27 Ocak 2018 Cumartesi 10:22
 • Denge siyaseti ve İslam dünyası için İslamî çözümler29 Aralık 2017 Cuma 11:24
 • Mescid-i Aksâ için kurtuluş, Müslümanlar için tahlil zamanı6 Aralık 2017 Çarşamba 11:00
 • D-8'i yeniden konuşmak10 Kasım 2017 Cuma 14:53
 • İtibar operasyonu21 Ekim 2017 Cumartesi 11:41
 • Eğitim ve öğretmenin işlevi19 Eylül 2017 Salı 09:00
 • 'Gerici ilerici'lerin ders kitapları eleştirisi8 Eylül 2017 Cuma 13:22
 • Siyasetteki görüntü: MTTB'nin değişimi öncesine dönüş mü?22 Ağustos 2017 Salı 11:39
 • Müfredat değişikliği olumlu ama yetersizdir22 Temmuz 2017 Cumartesi 15:54
 • İslam dünyasında liberal 'Saddam'lar tehdidi28 Haziran 2017 Çarşamba 10:49
 • Bayram İslam'ın şiarlarındandır23 Haziran 2017 Cuma 14:22
 • Vehhabîliğin ölümü14 Haziran 2017 Çarşamba 12:41
 • Ramazan Hilali ve marjinalleşme1 Haziran 2017 Perşembe 13:27
 • Avrupa'dan uzaklaşarak korunma siyaseti2 Mayıs 2017 Salı 16:17
 • Türkiye için yeniden yapılanma dönemi19 Nisan 2017 Çarşamba 09:23
 • Suriye'de “Müslüman vicdanı”na sığınmak8 Nisan 2017 Cumartesi 11:59
 • İhtilaf düşmanın kapısıdır28 Mart 2017 Salı 08:55
 • Örf ve Nevruz21 Mart 2017 Salı 10:20
 • Tarsus Medya ©2010 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Tarsus Haberleri ,Tarsus ,Tarsus Haberleri ,Tarsus Son Dakika ,Tren Saatleri ,Hava Durumu
  Oluşturma süresi(ms): 1